Гепатит А
Гепатит А
Новорічні святкування 2019 року у Миколаєві були дещо затьмарені тим, що з'явилися повідомлення про масове зараження мешканців міста вірусом гепатиту А. Станом на початок місяця зареєстровано лише 37 випадків захворювання, у тому числі 6 дітей. Крім того повідомлялося, що поодинокі випадки захворювань були зареєстровані ще в кількох обласних центрах України (Рівне, Харків та ін.). І хоча влада каже, що про епідемію гепатиту А не йдеться, до нас почали звертатися відвідувачі сайту та аптечної мережі "Таблеточка". з проханням проінформувати про це захворювання.
Отже, гепатит А – що це таке? Це вірусно-інфекційне захворювання. Цікаво, що вірус гепатиту А може розвинутись у будь-якої людини. Передається він водним і харчовим шляхом, через брудні руки, а повітряно-краплинний шлях поширення хвороби виключено. На предметах побуту (посуд, білизна) може залишатися деякий, невеликий, проміжок часу. У нашому випадку повідомляється, що найімовірнішим чинником передачі інфекції стало вживання очищеної питної води із пунктів розливу.
Існує у цього захворювання та інкубаційний період, тобто перші його ознаки можуть виявитися через 14-30 днів. В першу чергу з'являються слабкість, погане самопочуття, підвищена температура, нудота і блювання, діарея, тяжкість печінки (праве підребер'я). Потім значно каламутніє сеча, вона стає схожою на міцно заварений чай із рясною піною. Крім того, починають жовтіти склери та шкіра, а також знебарвлюється кал. Хоча були випадки, коли симптоми не виявлялися, наприклад, у інфікованої хворої людини температура тіла не піднімалася, а сеча зберігала свій природний колір. У дорослих симптоми виявляються у складнішій формі.
Що ж потрібно, щоб не захворіти? По-перше, дотримуватись правил особистої гігієни, ретельно мити руки перед вживанням їжі та після відвідування туалету. По-друге, вживати тільки кип'ячену воду та мити овочі та фрукти. У жодному разі не займайтеся самолікуванням!
Найефективніший спосіб запобігання цьому захворюванню - це вакцинація, особливо для людей, які вже мають супутні захворювання печінки (хворі з небезпечною патологією печінки, інфіковані гепатитом В або С). Вакцинація зазвичай переноситься без побічних ефектів. Вже хворі на гепатит А повторно захворіти не можуть, так як у них в організмі присутні антитіла. До речі, якщо людина не знає, чи хворіла вона на гепатит А, вона може зробити аналіз на наявність антитіл.
Найбільш поширеною вакциною, що застосовується для профілактики гепатиту А в даний час, є Хаврікс. Клінічні дослідження показали, що у 100% людей після першої вакцинації розвивається захисний титр антитіл, а ревакцинація, проведена через 6-12 місяців після вакцинації, виробляє стійкий імунітет тривалістю 20-25 років. Потрібно сказати, що 6-12 місяців - це оптимальний інтервал, хоча були випадки, коли ревакцинацію проводили через 12-60 місяців, і ефект досягався такий самий.
За інформацією, яку нам надали співробітники компанії-виробника, вакцинацію можна проводити і тоді, коли в регіоні вже почали реєструватися масові випадки захворювань, аж до епідемії.
БУДЬТЕ ЗДОРОВІ!
Ігор Проценко, за матеріалами інтернет- та друкованих видань