Гепатит А

Гепатит А

Новорічні святкування 2019 року у Миколаєві були дещо затьмарені тим, що з'явилися повідомлення про масове зараження мешканців міста вірусом гепатиту А. Станом на початок місяця зареєстровано лише 37 випадків захворювання, у тому числі 6 дітей. Крім того повідомлялося, що поодинокі випадки захворювань були зареєстровані ще в кількох обласних центрах України (Рівне, Харків та ін.). І хоча влада каже, що про епідемію гепатиту А не йдеться, до нас почали звертатися відвідувачі сайту та аптечної мережі "Таблеточка". з проханням проінформувати про це захворювання.

картинка1

Отже, гепатит А – що це таке? Це вірусно-інфекційне захворювання. Цікаво, що вірус гепатиту А може розвинутись у будь-якої людини. Передається він водним і харчовим шляхом, через брудні руки, а повітряно-краплинний шлях поширення хвороби виключено. На предметах побуту (посуд, білизна) може залишатися деякий, невеликий, проміжок часу. У нашому випадку повідомляється, що найімовірнішим чинником передачі інфекції стало вживання очищеної питної води із пунктів розливу.

Існує у цього захворювання та інкубаційний період, тобто перші його ознаки можуть виявитися через 14-30 днів. В першу чергу з'являються слабкість, погане самопочуття, підвищена температура, нудота і блювання, діарея, тяжкість печінки (праве підребер'я). Потім значно каламутніє сеча, вона стає схожою на міцно заварений чай із рясною піною. Крім того, починають жовтіти склери та шкіра, а також знебарвлюється кал. Хоча були випадки, коли симптоми не виявлялися, наприклад, у інфікованої хворої людини температура тіла не піднімалася, а сеча зберігала свій природний колір. У дорослих симптоми виявляються у складнішій формі.

Що ж потрібно, щоб не захворіти? По-перше, дотримуватись правил особистої гігієни, ретельно мити руки перед вживанням їжі та після відвідування туалету. По-друге, вживати тільки кип'ячену воду та мити овочі та фрукти. У жодному разі не займайтеся самолікуванням!

Найефективніший спосіб запобігання цьому захворюванню - це вакцинація, особливо для людей, які вже мають супутні захворювання печінки (хворі з небезпечною патологією печінки, інфіковані гепатитом В або С). Вакцинація зазвичай переноситься без побічних ефектів. Вже хворі на гепатит А повторно захворіти не можуть, так як у них в організмі присутні антитіла. До речі, якщо людина не знає, чи хворіла вона на гепатит А, вона може зробити аналіз на наявність антитіл.

картинка2

Найбільш поширеною вакциною, що застосовується для профілактики гепатиту А в даний час, є Хаврікс. Клінічні дослідження показали, що у 100% людей після першої вакцинації розвивається захисний титр антитіл, а ревакцинація, проведена через 6-12 місяців після вакцинації, виробляє стійкий імунітет тривалістю 20-25 років. Потрібно сказати, що 6-12 місяців - це оптимальний інтервал, хоча були випадки, коли ревакцинацію проводили через 12-60 місяців, і ефект досягався такий самий.

За інформацією, яку нам надали співробітники компанії-виробника, вакцинацію можна проводити і тоді, коли в регіоні вже почали реєструватися масові випадки захворювань, аж до епідемії.

БУДЬТЕ ЗДОРОВІ!

Ігор Проценко, за матеріалами інтернет- та друкованих видань